ΙΕΕΕ Student Branch
University of Patras

Ποιοι είμαστε;

To IEEE Student Branch – University of Patras ιδρύθηκε το 2003 και είναι το φοιτητικό παράρτημα του IEEE στο Πανεπιστήμιο Πατρών. Το IEEE αποτελεί τον μεγαλύτερο παγκοσμίως οργανισμό επιστημόνων τεχνολογίας και παράγει περίπου το 30% των ακαδημαϊκών δημοσιεύσεων στους τομείς των ηλεκτρολόγων/ηλεκτρονικών μηχανικών και επιστήμης υπολογιστών σε περισσότερες από 100 επιστημονικές εφημερίδες.

Στο Πανεπιστήμιο Πατρών το φοιτητικό παράρτημα του IEEE αριθμεί περισσότερους από 70 ενεργούς εθελοντές οι οποίοι δραστηριοποιούνται στην διοργάνωση εκδηλώσεων και δράσεων πάνω στους τομείς ενδιαφέροντος που προκύπτουν από τις αντίστοιχες σχολές και τμήματα του Πανεπιστημίου μας. Στόχος της ομάδας είναι να παρακινήσει την ενασχόληση της φοιτητικής κοινότητας με θέματα που αφορούν το περιεχόμενο των σπουδών τους σε μία εθελοντική βάση.

Εγγραφές
Ενεργά Μέλη
Ενεργοί Εθελοντές

Οι δράσεις μας

Οι δράσεις που διοργανώνονται από τα μέλη του Student Branch είναι εκπαιδευτικού χαρακτήρα και άπτονται των επιστημονικών ενδιαφερόντων των φοιτητών που συμμετέχουν στην ομάδα. Οι εκδηλώσεις σχετίζονται τόσο με τον ακαδημαϊκό όσο και με τον επαγγελματικό κόσμο και είναι ανοιχτές σε όλο το φοιτητικό κοινό και όχι μόνο.

Κάθε χρόνο διοργανώνουμε ποικίλες δραστηριότητες όπως επιστημονικές και τεχνικές ομιλίες, hackathons, εκπαιδευτικές εκδρομές, εκπαίδευση μαθητών σε δημοτικά σχολεία κ.α. Στη συνέχεια γίνεται μία σύντομη παρουσίαση των δράσεων μας.

Επιστημονικές Ομιλίες

Σε όλη την διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους διοργανώνουμε ομιλίες οι οποίες κάθε φορά αφορούν συγκεκριμένη θεματική ενότητα. Ομιλητές στις εκδηλώσεις αυτές είναι προσκεκλημένοι καθηγητές ή επαγγελματίες του χώρου οι οποίοι μοιράζονται με το κοινό τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους. Ενδεικτικά κάποιες από τις πρόσφατες δράσεις που διοργανώθηκαν είναι:

• Code After Uni
  • Everything You Wanted To Know About Computers Pt. 1 & 2
  • Quantum Computing
  • Εισαγωγή στο Biomedical Engineering
  • How to Get Published With the IEEE

Hackathons

Κάθε χρόνο διοργανώνουμε τουλάχιστον δύο hackathons, δηλαδή διαγωνισμούς προγραμματισμού με σπουδαιότερο τον IEEEXtreme, ο οποίος διαρκεί 24 συνεχόμενες ώρες.
Στο διάστημα αυτό, οι συμμετέχοντες χωρισμένοι σε ομάδες καλούνται να δώσουν λύση σε αλγοριθμικά προβλήματα, ενώ συναγωνίζονται ταυτόχρονα με άλλους προγραμματιστές από όλον τον κόσμο.

Εκπαιδευτικές Εκδρομές

Πιστεύουμε ότι το περιεχόμενο των σπουδών μας πρέπει να συνδέεται άμεσα τόσο με άλλα πανεπιστημιακά ιδρύματα όσο και με τον επαγγελματικό χώρο στον οποίο θα απασχοληθούμε με την ολοκλήρωση των σπουδών μας. Για τον λόγο αυτόν, οργανώνουμε εκδρομές σε Ελλάδα και εξωτερικό με σκοπό να έρθουμε σε επαφή με τις συνθήκες της βιομηχανίας και της έρευνας έξω από τα όρια του Πανεπιστημίου μας.

Επισκέψεις σε σχολεία

Στα πλαίσια της προώθησης των φυσικών επιστημών και της έννοιας του μηχανικού, επισκεπτόμαστε δημοτικά σχολεία της Πάτρας και των γύρω περιοχών όπου διεξάγουμε εκπαιδευτικές δραστηριότητες και πειράματα προσαρμοσμένα στην ηλικία των μαθητών.  Στόχος μας είναι να κινήσουμε το ενδιαφέρον και να εξάψουμε την περιέργεια στα παιδία με σκοπό να γνωρίσουν αυτούς τους τομείς από νωρίς. Ελπίζουμε να παρακινήσουμε κάποια παιδία σε λίγα χρόνια να βρίσκονται στον ίδιο χώρο με εμάς και  να διοργανώνουν αντίστοιχες εκδηλώσεις!

Join the Famil-IEEE!

Για να γίνεται μέλος της ομάδας μας, μπορείτε να κάνετε κλικ εδώ και να συμπληρώσετε την φόρμα εγγραφής. Στο video, που ακολουθεί, μπορείτε να δείτε αναλυτικότερα τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσετε, για να έχετε πρόσβαση στον server μας στο Discord.

Η συνέντευξή μας στο “The Uni.Times”

Στον player, που ακολουθεί, μπορείτε να ακούσετε την συνέντευξη την οποία έδωσε ο PR Person του Student Branch μας, Ιωάννης Λουδάρος, στην Έφη Κωστάκη της ομάδας του Uni.ties και δημοσιεύτηκε στις 6 Νοεμβρίου 2020.

Στην συνέντευξη αυτή περιγράφεται, μεταξύ άλλων, τι είναι το IEEE, ποιος ο σκοπός και ο τρόπος λειτουργίας του Student Branch, καθώς και τι μπορεί να προσφέρει σε ένα εθελοντή η συμμετοχή του στην ομάδα μας.