An evening of scIEEEnce and projects: Meet our Scientific Groups

– Νιώθετε ότι η σχολή σας σας παρέχει μόνο θεωρητικές και ορισμένες φορές ξεπερασμένες γνώσεις;
– Θέλετε να ασχοληθείτε με projects πάνω σε επίκαιρα αντικείμενα όπως η Τεχνητή Νοημοσύνη, η Βιοϊατρική Μηχανική, ο Προγραμματισμός ή η Ρομποτική, ενώ παράλληλα να συνεργαστείτε με άτομα με τα οποία θα μοιράζεστε τα ίδια ενδιαφέροντα, από πολλές διαφορετικές σχολές;

Τότε μην χάσετε την παρουσίαση των επιστημονικών ομάδων του IEEE, που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 5/3/2021 στις 18:00 – 21:00!

Κατά την διάρκεια της εκδήλωσης θα έχετε την ευκαιρία να μάθετε για τις τρέχουσες δραστηριότητες κάθε επιστημονικής ομάδας ενώ παράλληλα να γνωρίσετε και τα μέλη της.

Συγκεκριμένα οι ομάδες αυτές είναι:
Τεχνητή Νοημοσύνη (AI) : Κλάδος της πληροφορικής που συνδυάζει πληθώρα επιστημονικών πεδίων, ο οποίος εξελιχθεί ραγδαία τα τελευταία χρόνια και εισβάλει επιθετικά σε κάθε τομέα της καθημερινότητας.
Τρέχοντα projects της ομάδας: Ταξινόμηση ψηφίων, Αναγνώριση χαρακτηριστικών προσώπου, Σύσταση ταινιών, Ταξινόμηση βίντεο με χρήση αφηρημένων εννοιών.

Βιοϊατρική Μηχανική: Πάντρεμα της μηχανικής με τις επιστήμες υγείας με απώτερο σκοπό την βελτίωση του βιοτικού επιπέδου του ανθρώπου και την καταπολέμηση χρόνιων παθήσεων.
Τρέχοντα projects της ομάδας: Ανάλυση νευρολογικού σήματος με διεπαφή (Neural Signal Processing), Mελέτη κίνησης χεριού με EMG, Health Buddy (εφαρμογή παρακολούθησης πορείας υγείας), Βιβλιογραφική εργασία (εστίαση σε πρωτεΐνες)

Προγραμματισμός: Βασικό εργαλείο για την γρήγορη υλοποίηση πράξεων και την αυτοματοποίηση διεργασιών. Το συγκεκριμένο αντικείμενο έχει εφαρμογή σε μεγάλο πλήθος καθημερινών συσκευών όπως ο υπολογιστής και το κινητό τηλέφωνο.
Τρέχοντα projects της ομάδας: Game development, design patterns and algorithms.

Ρομποτική και αυτοματισμών: Συνδυασμός πολλών επιστημονικών πεδίων με εφαρμογή από τις καθημερινές μέχρι και τις βιομηχανικές δραστηριότητες.
Τρέχον project της ομάδας: Maze solving

Να είστε όλοι εκεί!

Μπορείτε να προσθέστε την εκδήλωση στο Google Calendar σας πατώντας το link και, έπειτα, “Αποθήκευση”.

Hourly Schedule

Πρόγραμμα Παρουσιάσεων

Παρουσίαση Student Branch - Chapters
Projects Ομάδας Τεχνητής Νοημοσύνης