Biomedical Engineering in Neuroscience: How far can Brain research go?

Η κατανόηση της λειτουργίας του πιο πολύπλοκου οργάνου του ανθρώπινου σώματος αποτελεί έναν από τους σημαντικότερους στόχους της σύγχρονης επιστημονικής κοινότητας. Η προσπάθεια αυτή απαιτεί τη συνεργασία πολλών νευροεπιστημονικών κλάδων, βιοϊατρικής μηχανικής, αλλά και βιοηθικής.
Σκοπός της εκδήλωσης είναι να ενημερώσει φοιτητές, ερευνητές και γενικά ενδιαφερομένους στην έρευνα του εγκεφάλου και στις σύγχρονες τεχνολογικές εξελίξεις γύρω από αυτήν.
Ελάτε να εξερευνήσουμε τα όρια του ανθρώπινου εγκεφάλου στην προσπάθεια του να κατανοήσει τον εαυτό του!

Συγκεκριμένα θα παρουσιαστούν οι παρακάτω ομιλίες:
Ποϊράζη Παναγιώτα – Διευθύντρια Ερευνών- Ινστιτούτο Μοριακής Βιολογίας και Βιοτεχνολογίας, ΙΤΕ
Πώς οι δενδρίτες βοηθούν στην επίλυση βιολογικών και μηχανικών μαθησιακών προβλημάτων.

Αγγελόπουλος Ηλίας – Ψυχίατρος, Καθηγητής της Α’ Ψυχιατρικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, Εργαστήριο Επεξεργασίας Βιοσημάτων.
Νους και εγκέφαλος: Η προσέγγιση της υποκειμενικότητας στο επίπεδο της εγκεφαλικής λειτουργίας.

Φρουδαράκης Εμμανουήλ – Group Leader, Ινστιτούτο Μοριακής Βιολογίας και Βιοτεχνολογίας, ΙΤΕ
From sensory input to perception and action. Understanding cortical computations for object recognition in mice.

Κωστόπουλος Γεώργιος – Ομότιμος Καθηγητής Φυσιολογίας
“Νευροεπιστήμες και Νευρομηχανική: Η μέγιστη αμοιβαία πρόκληση της εποχής μας.

Παρούσης Μιχαήλ, Αν.Καθηγητης, Τμημα Φιλοσοφίας ΠΠ
Η ηθική θεμελίωση των κανονιστικών ορίων της Νευροεπιστήμης.

Το Zoom Link της εκδήλωσης μπορείτε να το βρείτε πατώντας στο κουμπί “Zoom Link”, καθώς και στη σελίδα της εκδήλωσης στο Facebook!

Εγγραφείτε στο Google Calendar μας, για να μένετε πάντα ενημερωμένοι για όλες μας τις εκδηλώσεις.

Hourly Schedule

Προσέλευση - Παρουσίαση του IEEESb UPatras, EMB Chapter
Χρήστος Φραντζόλας
Παναγιώτα Ποϊράζη