Event: The Full PATH

Το τμήμα της ΙΕΕΕ στην Πάτρα σε συνεργασία με την Netcompany-Intrasoft διοργανώνουν αυτό το Νοέμβρη την εκδήλωση “The full PATH”. Μια σειρά σύντομων παρουσιάσεων για τους ρόλους που μπορεί να πάρει ένας νέος Μηχανικός Υπολογιστών στη σημερινή βιομηχανία λογισμικού.

Έλα να μάθεις περισσότερα για το “Business Analysis”, “Back-End Software Development” και “Quality Assurance & Testing”, μια ευκαιρία να γνωρίσεις τους ανθρώπους, τα εργαλεία, τα μοτίβα και τη μέθοδο πίσω από το Pipeline μιας σύγχρονης εταιρείας λογισμικού καθώς και τί ρόλους out-of-the-box μπορεί να ακολουθήσεις μετά τις σπουδές σου!

Έχεις αναρωτηθεί πως συσχετίζεται η θέση του Business Analyst με τη σχολή σου και γιατί οι επαγγελματίες του χώρου είναι Μηχανικοί Υπολογιστών; Στο πρώτο μέρος της εκδήλωσης θα συζητηθεί η θέση αυτού του ρόλου στην διαδικασία ανάπτυξης λογισμικού από τον κ. Νικόλαο Αβούρη (καθηγητή τ.ΗΜΤΥ) και θα παρουσιαστούν παραδείγματα ανάλυσης από τρεις ειδικούς του χώρου.

Ακόμα θα παρουσιαστούν τα challenges που πρέπει να αντιμετωπίσει ένας Back-End Software Developer, με language agnostic τρόπο, καθώς και το αντίστοιχο skill-set.

Τέλος θα γίνει εστίαση στο τελικό τμήμα της ανάπτυξης συστημάτων · Μια σύγχρονη προσέγγιση του “Testing” ως μέρος του συνόλου μεθόδων για Quality Assurance.

Αν σε ενδιαφέρουν τα παραπάνω και έχεις τη διάθεση για κάτι καινούριο, μη χάσεις την ευκαιρία να δηλώσεις συμμετοχή!

Η εκδήλωση θα γίνει την Πέμπτη 24 Νοεμβρίου, στις 12:00μμ στην αίθουσα εκδηλώσεων του ΙΤΥΕ Διόφαντος (πλησίον νέο κτήριο CEID).
Συμπλήρωσε την φόρμα συμμετοχής και λάβε επιβεβαίωση της θέσης σου! https://forms.office.com/r/hJCub7gixb

Πρόγραμμα παρουσιάσεων:

IEEE Introduction IEEE Student Branch @ University of Patras 5’ 12:05-12:10
Netcompany-Intrasoft & Who we are Svoukas Konstantinos / Development Center Manager 10’ 12:10-12:20
User-Centred Design:
Requirements Analysis
Avouris Nikolaos / Professor ECE @ University of Patras 30’ 12:20-12:50
Business Analysis Lazaridis Lysandros / Business & Systems Analyst – Product Owner

Paparitsidis Andreas / Lead Product Owner & Business Analyst
Papaioannou Nikos / Principal Systems Analyst & Project Manager
Business Analysis Team Netcompany-Intrasoft
40-45’ 12:50-13:35